بیمه مسئولیت پزشکان آسیا

فرم درخواست مشاوره بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان آسیا

پزشکان عزیز همواره از مهم ترین افراد هر مملکت به شمار می آیند و سالانه جان میلیون ها انسان را نجات می دهند و اکثر ما انسان ها سلامت خود را مدیون پزشکان عزیز و زحمتکش هستیم.اما با توجه به اینکه پزشکان با جان انسان ها سر و کار دارند گاهی ممکن است ناخواسته بر اثر قصور،اهمال و یا موارد دیگر موجب ضرر و زیان به بیمار بشوند و بیمار دچار عارضه و یا فوت شود.در اینگونه موارد در صورتی که پزشک به عنوان مقصر شناخته شود بایستی تمامی غرامت بیمار که توسط دادگاه مشخص می شود را به مبلغ به روز پرداخت کند و با توجه به افزایش سالانه مبالغ دیه ها،مبلغ غرامت ممکن است بسیار سنگین باشد و جبران آن سخت باشد.

اما یک راه حل بسیار ساده وجود دارد و آن هم تهیه بیمه مسئولیت برای پزشکان می باشد.
این بیمه نامه حامی پزشکان در مواقع سخت خواهد بود و در واقع شغل آنان را بیمه می نماید و در مواقعی که پزشکان ناخواسته به بیماران ضرر و زیان وارد کرده باشند تمامی خسارت از محل بیمه نامه مسئولیت پزشکان قابل پرداخت است.
به عنوان مثال پزشکی به هنگام به دنیا اوردن نوزادان دوقلو بر اثر کم کاری هایی که صورت می گیرد باعث فوت مادر و هر دو نوزاد می شود.بعد از شکایت خویشاوندان از پزشک دادگاه مبلغ بسیار سنگینی را به عنوان غرامت تعیین می کند و پزشک ناچار است تمامی این مبلغ را به بازماندگان مادر فوت شده بپردازد.اگر این پزشک یک بیمه مسئولیت با پوشش های مناسب تهیه کرده باشد،تمامی این مبلغ غرامت از محل بیمه مسئولیت پزشک پرداخت خواهد شد.

پوشش‌های بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

 • خسارت نقص عضو: که به علت خطا و قصور پزشک یا پیراپزشک منجر به نقص عضو بیمار شود، شرکت بیمه با توجه به شرایط خسارت را به بیمار پرداخت می نماید.
 •  خسارت فوت: اگر بیمار در اثر قصور و اشتباه پزشک فوت نمای دیه فرد بیمه شده بر اساس دیه ماه حرام و ماه عادی تحت پوشش قرار می گیرد.
 • هزینه‌های پزشکی شامل:  صدمات جسمی یا روانی وارد شده بر بیمار

خسارت‌های خارج از پوشش بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

استسنائات در بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان شامل عوامل زیر می‌باشد:

 • اقدامات خارج از تخصص: این بدین معناست که پزشک و یا پیراپزشک عملی مانند تجویز و یا درمان که خارج از حدود وظایف شغلی و صنفی باشد تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. مانند زمانی که متخصص داخلی، اقدام به مداوای دندان بیمار نماید، خسارات آن تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان قرار نمی گیرد. 
 • استفاده از مواد مخدر و روان‌گردان: اگر خطا یا قصور پزشک و یا پیراپزشک هنگام معالجه در حالتی رخ دهد که وی تحت تأثیر مصرف مشروبات الکلی، داروهای روان‌گردان یا خواب‌آور باشد، بیمه جبران هزینه‌های خسارت و یا آسیب وارد شده را تقبل نمی‌کند.

 • اقدامات غیر قانونی:  هرگونه خسارت ناشی از هرگونه معالجه و مداوا و یا عمل جراحی اتفاق بیافتد که بر خلاف قوانین و مقررات جاری کشور باشد، بیمه مسئولیتی را قبول نمی‌کند.
 • بیهوشی خارج از مراکز مجاز: هرگونه خسارت ناشی از بیهوشی عمومی که خارج از درمانگاه و یا بیمارستان انجام شده باشد نیز تحت پوشش بیمه مسئولیت نمی‌باشد.

 • اقوام درجه یک: خسارت‌هایی که در اثر معالجه مداوا و یا عمل جراحی نسبت به افراد درجه یک سببی و یا نسبی وارد شود.

 • تشعشعات هسته‌ای: آسیب‌های واردشده  در اثر تشعشعات یونیزه کننده یا رادیواکتیو و پرتوهای انرژی هسته‌ای، درصورتی‌که استفاده از این قبیل مواد به‌منظور درمان بیمار و بخشی از مراحل درمان باشد.

حق بیمه مسئولیت پزشکان

حق بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع تخصص پزشک و حوزه کاری پزشک یا پیراپزشک.
 • سقف پوشش‌هایی که بیمه‌گذار انتخاب و خریداری می‌کند.
 • پوشش های اضافی که برای بیمه نامه ممکن است اضافه شود.
 • میزان تخفیفاتی که بیمه نامه مسئولیت پزشکان دارد.

تخفیفات بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان

در شرایط زیر برای پزشکان عزیز تخفیفاتی لحاظ می‌شود:

 • داشتن سابقه بیمه مسئولیت عدم خسارت
 • ارائه تخفیفات گروهی
 • ارائه تخفیف برای خرید نقدی بیمه نامه
 • ارائه برخی از تخفیفات ویژه از طرف برخی از شرکت‌های بیمه به صورت دوره‌ای و برای مناسبت‌های ویژه

بیمه مسئولیت پزشکان با پوشش زیبایی

ارائه خدماتی از قبیل ميکرودرم ابريژن، راديو فرکونسي، کاربرد در ليفتينگ، تايتنينگ و جوانسازي صورت (RF فرکشنال، اولتراسوند) هایفو (انواع لیزرهای  کم توان و پرتوان با کاربرد رفع موهاي زائد، ماسک‌هاي لايه بردار و آبرسان وروشن کننده، اسکراب وليفتينگ صورت، بوتاکس براي کل صورت، فيلر ، ژل (غیر دائم ، نيمه دائم و دائم براي کل صورت)، بشرط استفاده از ابزار، تجهيزات، مواد و ملزومات دارويي پزشکي داراي مجوز معتبر از وزارت بهداشت، درمان و آموزش – پزشکي تحت پوشش مي‌باشد.

تعهد بيمه گر مشروط بر اين است که بيمه گذار قبل از خريد اين پوشش گواهينامه دوره هاي آموزشي مربوطه را از مراکز معتبر نظير سازمان جهاد دانشگاهي، سازمان نظام پزشکي، انجمن‌هاي علمي پزشکي، دانشگاه‌هاي علوم پزشکي يا سايردانشگاه‌هاي تابعه وزارت علوم دريافت نموده باشند.

مراحل خرید بیمه مسئولیت پزشکان و پیراپزشکان

1

تماس با کارشناسان

2

ارائه اطلاعات

3

اعلام قیمت بیمه نامه

4

 صدور بیمه نامه

5

ارسال رایگان

پرسش های متداول

فرم پیشنهاد تکمیل شده و تصویر پروانه پزشکی

هزینه بیمه مسئولیت بر اساس نوع تخصص و سقف تعهدات محاسبه می شود.

خیر، این بیمه نامه فقط برای داخل کشور بوده و برای محدوده جغرافیایی ایران اعتبار دارد و برای خارج از کشور شرکت بیمه هیچگونه تعهدی در مقابل خسارت پیش آمده ندارد.

بیمه مسئولیت برای پیراپزشکان یکی از انواع بیمه نامه های مسئولیت می باشد، که یکی از زیر مجموعه های آن داشتن پوشش برای پرستاران می باشد.

طبق قوانین شرع دیه فوت زن نصف دیه مرد است و در رابطه با دیه اعضای بدن تا زمانیکه دیه زن ثلث دیه مرد باشد مساوی و چنانچه دیه زن از ثلث یا یک سوم دیه بیشتر شود مبلغ دیه به نصف کاهش می‌یابد .
اما بر اساس ماده ۵۵۱ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ و رای دیوان عدالت اداری سال ۱۳۹۸ دیه زنان و مردان به طور کامل مساوی شد ه است ، با این توضیح که مقصر حادثه بر اساس قانون شرع نصف دیه یا دیه شرعی را پرداخت میکند و تفاوت دیه توسط صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت خواهد شد. بنابراین با توضیح فوق چنانچه یک بیمار خانم به دلیل اشتباه پزشک فوت نماید و پزشک مسئول شناخته شود نصف دیه در تعهد پزشک و الباقی در تعهد صندوق تامین خسارت‌های بدنی است . بدیهی است تعهد بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان برابر با تعهد بیمه گذار بیمه نامه و معادل نصف دیه خواهد بود.

مدت زمان بیمه نامه های مسئولیت پزشکان یک سال است و اگر در طول این مدت خسارتی اتفاق بیافتد و تحت پوشش بیمه قرار داشته باشد می توانید خسارت خود را از شرکت بیمه دریافت نمایید.

اگر بیمه گذار دندانپزشک عمومی بوده و امور درمانی که خسارت داشته باشید و این مورد بیشتر از میزان تخصص فرد باشد تحت پوشش بیمه مسئولیت نمی باشد ولی ممکن است برخی از شرکت های بیمه در بیمه نامه های مسئولیت دندانپزشکان با دریافت حق بیمه اضافی پوشش ایمپلنت رو هم تحت پوشش قرار دهند.

میزان نقص عضو و از کار افتادگی از هر نوع که باشد (کلی یا جزئی / موقت یا دائم ) توسط پزشکی قانونی تعیین می شود. این امر آنقدر حساس و دقیق است که کمتر کسی بدون داشتن تخصص لازم، قادر به تخمین دقیق از کار افتادگی است.

یادآور اتمام بیمه نامه

مقالات

بیمه بدنه چیست؟

بیمه نامه بدنه یکی از معروف ترین و مهم ترین بیمه نامه ها در صنعت بیمه است که از وسایل نقلیه شما محافظت می کند.این

Read More »

نشانی نمایندگی صومی