آیا به فردی که اعتبار گواهینامه‌اش گذشته باشد، شرکت بیمه خسارت پرداخت می‌کند؟

عدم تمدید گواهینامه به معنای نداشتن آن نیست. و فردی که اعتبار گواهینامه‌اش گذشته باشد نیازی به دوره‌های آیین نامه و شهر ندارد و نداشتن اعتبار گواهینامه در پرداخت خسارت توسط شرکت های بیمه گر خللی ایجاد نمی‌کند و تنها لازم است نسبت به تمدید آن اقدام نماید.

چنانچه راننده مسبب حادثه در زمان تصادف،گواهینامه‌اش فاقد اعتبار باشد،شرکت بیمه گر این اجازه را می‌دهد که راننده مسبب نسبت به تمدید گواهینامه اقدام کند و بعد از آن خسارت را پرداخت می‌کنند.شما می‌توانید پس از مراجعه به دفاتر پلیس+10 و اقدام نسبت به تمدید گواهینامه با شماره نمایندگی بیمه ما تماس حاصل نمایید تا کارشناسان ما شما را در دریافت خسارت بیمه راهنمایی کنند. نمایندگی ما به طور غیر حضوری در سراسر تهران آماده خدمت رسانی به شما عزیزان و انجام سایر بیمه نامه می‌باشد. همچنین می‌توانید برای مراجعه حضوری به دفتر نمایندگی بیمه آسیا در تهرانپارس مراجعه نمایید.

برای اطلاع از سایر بیمه‌ها در منطقه و محل خود کافیست اسم محل خود را در سایت جستجو نمایید.

نکته قابل توجه در دریافت خسارت با گواهینامه فاقد اعتبار این است که  اگر گواهینامه تمدید شده،به هر دلیل تناسب با وسیله نقلیه نداشته باشد(به عنوان مثال گواهینامه ی تمدید شده به صورت رانندگی با عینک باشد درصورتی که سابقا اینطور نبوده است)و یا اینکه مراجع راهنمایی و رانندگی وضعیت مجاز برای رانندگی هنگام وقوع تصادف را گزارش نکرده باشد،شرکت بیمه گر میتواند خسارتی که پرداخت کرده است را از فرد مقصر بازیافت کند.

به عنوان مثال شخصی مقصر حادثه شناخته شده و گواهینامه اش اعتبار ندارد.گواهینامه جدید که برایش تمدید می شود “اصطلاح رانندگی با عینک”روی آن درج شده است در حالی که در گواهینامه قبلی این موضوع درج نشده بود.از قضا افسر صحنه این موضوع را ذکر نکرده که راننده عینک به چشم داشته.از خود فرد سوال می شود که در زمان رانندگی عینک به چشم داشته ای یا خیر؟جواب”خیر”راننده میتواند دلیلی باشد برای بازپس گیری خسارت پرداخت شده به اشخاص ثالث و زیان دیده.

یکی دیگر از موارد عدم تناسب گواهینامه با وسیله نقلیه است.شخص گواهینامه پایه یک داشته است و اعتبارش تمام شده است و تصادف میکند.بیمه گر اجازه می دهد که گواهینامه تمدید شده را بیاورد.وقتی برای تمدید گواهینامه مراجعه می کند بنابه دلایلی از جمله وضعیت جسمانی و تست مثبت اعتیاد،گواهینامه پایه ۱ تمدید نمی شود و بیمه گر می تواند خسارت پرداخت شده را از فرد مقصر بازیافت کند.

مواردی که باید نسبت تعویض گواهینامه اقدام نمایید

1- در صورت مفقود و یا دزدیده شدن گواهینامه.

2- در صورتی که بخشی از گواهینامه شما خوانا نباشد.

3-در صورتی که اعتبار آن به اتمام رسیده باشد.

4-در صورتی که اطلاعات هویتی مثل نام و نام‌خانوادگی خود را عوض کرده باشید.

بهترین زمان برای تمدید گواهینامه

تاریخ اعتبار گواهینامه 10 سال است لازم است که 1 ماه قبل از تمام شدن اعتبار آن نسبت به تمدید آن اقدام نمایید.

تمدید غیر حضوری گواهینامه

با توجه به آن که برای تمدید گواهینامه احراز هویتی و اثر انگشت لازم و ضروری است خود فرد متقاضی باید در پلیس+10 حضور پیدا کند.

جریمه دیرکرد تمدید گواهینامه

در صورتی که تاریخ اعتبار گواهینامه گذشته باشد و شما اقدامی برای تمدید آن نکرده باشید به ازای هر ماه مبلغ 25 هزار تومان جریمه خواهی شد و پس از گذشت 1 سال این جریمه از تاریخ اعتبار گواهینامه محاسبه خواهد شد.

مراحل و اقدامات لازم برای تمدید گواهینامه

برای تمدید گواهینامه لازم است 1 ماه قبل از اتمام اعتبار آن به دفاتر پلیس +10 مراجعه کرده و ضمن ارائه مدارک مورد نیاز و نسبت به معاینه چشم و تست رانندگی اقدام نمایید . بعد از آن حدود 1 هفته الی 10 روز زمان می‌برد تا گواهینامه جدید صادر شود.

نکته قابل توجه برای دارندگان گواهینامه پایه یک

تمدید گواهینامه پایه یک مانند پایه سه می‌باشد و تنها تفاوت آن در مدرک آزمایش اعتیاد می‌باشد که دارندگان گواهینامه پایه یک باید آن را ارائه نمایند.

مدارک مورد نیاز برای تمدید گواهینامه

1-اصل کارت ملی به همراه کپی به صورت پشت و رو

2-اصل و کپی شناسنامه از تمام صفحات آن

3-عکس سه در چهار (توجه: دارندگان گواهینامه پایه یک 2 و داردندگان گواهینامه پایه دو و سه 3  قطعه عکس )

4- اصل گواهینامه (در مفقود شدن کارت باید استعلام راهنمایی و رانندگی را به همراه داشته باشید که قبلا گواهینامه دریافت کردید).

5-آدرس محل سکونت و کد پستی 10 رقمی

6- مدرک معتبری که دارای گروه خونی باشد مثل کارت پایان خدمت و یا برگه آزمایشگاه

7-گواهی عدم اعتیاد برای دارندگان گواهینامه پایه یک

8- فیش پرداختی هزینه‌های گواهینامه

9- برگه معاینه چشم از پزشکان مورد تایید ناجا

7 پاسخ
 1. فرزانه
  فرزانه گفته:

  سلام یه سوال،
  اگه قصد نداشتیم ک رانندگی کنیم باز هم نیاز هست که تمدید بشه؟ بخاطر ترس والدینم دیگه قصد نداشتم ادامه بدم از طرز رانندگیم خوششون نمیاد ماشین خراب باشه یجوری بشه اگه ماشین از خودش ادایی در بیاره فک میکنن مشکل از طرز رانندگی منه من ب اندازه یک مرد رانندگی کردم هر جایی که خواستن برن بردمشون اما ازنظرشون صلاحیت رانندگی کردن ندارم فیلم تصادف نشونم میدن میدونه ک از سرعت ۶۰ و ۷۰ کیلومتر بیشتر نمیرم باز میترسن تو کوچه بیشتر از ۳۰ نمیرم بین ۲۰ تا ۳۰ میرم الان ۵ یا ۶ ساله راننده شخصی خانوادم هستم اما هنوز از وضع رانندگیم راضی نیستن

  پاسخ
 2. حسن نجفی
  حسن نجفی گفته:

  باسلام اگه شخصی که تاریخ گواهینامه اش تمام شده وتصادف کند ومقصرحادثه باشد اون فرد زیاندیده باید تا انجام کارهای اداری که بابت تمدید گواهینامه انحام میدهد صبر کند تا به خصارتی که خورده برسد یا اینکه بیمه خصارت را میدهد و منتظر گواهینامه فرد مقصر نمیماند باتشکر

  پاسخ
  • amirmahdi-admin
   amirmahdi-admin گفته:

   سلام، در صورتی بیمه خسارت مربوطه را پرداخت می‌کند که شخصی که اعتبار گواهینامه‌اش به اتمام رسیده، جریمه عدم تمدید گواهینامه را پرداخت کند و مراحل قانونی تمدید آن را طی نماید .

   پاسخ
 3. حسن نجفی
  حسن نجفی گفته:

  باسلام من یک تصادف داشتم ومقصر حادثه تاریخ گواهینامه اش به اتمام رسیده وچون خصارت زیادی وارد شده بود پس از بازدید پلیس به بیمه دانا مراجعه کردیم وکارشناس اومد وارزیابی کرد ومن مدارکم را تحویل دادم ولی بخاطر اتمام گواهینامه پرونده را به امور مالی نفرستادن تا نامه از پلیس راه بیاره فردای ان روز بهم زنگزد که باید مبلغ ۴میلیون از این پوله را بمن بدهی تا برم نامه بگیرم که پولتا بگیری من قبول نکردم اونم گفت اگه ندی من هم دنبال گواهینامه ام نمیرم ومیرم اعتراض میزنم روی پرونده یعنی میتواند چنین کاری کند وبیمه دانا پرونده منا به امور مالی نمیفرستد تا این طرف گواهینامه اش را درست کند ممنون میشم پاسخ دهید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *